Jak dobrać oświetlenie do jadalni?

Dodał: Gosia
Najlepsze oświetlenie do jadalni

Odpowiednie oświetlenie do jadalni to bardzo istotna rzecz. Jadalnia jest bowiem miejscem, w którym zazwyczaj spotykają się wszyscy domownicy, przynajmniej co jakiś czas. Aby nastrój był odpowiedni ważne jest ciekawe i zarazem funkcjonalne oświetlanie

Jak stworzyć dobrze urządzone, przyjemne i zarazem gustowne wnętrze? Na to składa się wiele różnych czynników, które warto wziąć pod uwagę wybierając poszczególne elementy wystroju. Oprócz koloru paneli, ścian, wyglądu mebli i dodatków kluczowe jest oświetlenie. Wszystko powinno ze sobą współgrać i być bardzo funkcjonalne. Dotyczy to również jadalni, gdzie reflektory, kinkiety, czy lampy odgrywają niebagatelną rolę. I nie chodzi tylko o to, by było widać do mamy na talerzach.

Jakie oświetlenie będzie najlepsze nad jadalnianym stołem?

Obecnie urządzając jadalnię modne jest umieszczenie lampy nad samym stołem, podczas którego będą spożywane posiłki. Jest ona bardzo widocznym i zarazem ważnym elementem, więc jej wybór z pewnością nie może być przypadkowy. Rzecz jasna powinna być w stylu całego pomieszczenia, w którym się znajduje. Jeśli wnętrze jest nowoczesne i dość surowe, to z pewnością sprawdzi się ta w stylu industrialnym (bardzo prosta, przypominająca lampy z powojennych fabryk, zazwyczaj z widoczną, sporą żarówką), z kolei w bogato urządzonych sprawdzi się lampa glamour, a więc z mnóstwem kryształków, lusterek czy innych świecidełek.

W niedużych jadalniach sprawdzą się mniejsze lampy, takie też wybieramy, jeśli stół nie jest zbyt pokaźnych rozmiarów. W innym przypadku mogłaby się ona wydać przytłaczająca i niepasująca do pozostałych elementów. Wówczas zamiast nadawać odpowiedniego nastroju – będzie prezentować się niezbyt efektownie. Przykładowo eksperci zalecają, by nad stołami, które mają długość około 1,5 metra najlepiej wieszać lampy, których klosz ma około 50 cm średnicy.

Oświetlenie do jadalni

Bardzo popularne jest wieszanie kilku mniejszych modeli (najczęściej trzech) wzdłuż. Jest to fajna opcja, dzięki takiej aranżacji bardzo dobrze oświetlony jest cały stół. Osoby, które lubią oryginalne rozwiązania z pewnością spodoba się najmodniejsza propozycja, czyli umieszczenie lamp na różnej wysokości. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że nie może ona być zbyt blisko blatu, bowiem będzie to niepraktyczne. Szacuje się, że małe modele nie powinny być bliżej stołu niż 60 cm, z kolei większe – 80-90 cm.

Czy kształt stołu jest ważny przy wyborze lampy?

Nie ma sztywnych reguł, jeśli chodzi o dobór kształtu oświetlenia do kształtu jadalnianego stołu. Architekci wnętrz polecają jednak, by w miarę możliwości zachowywać harmonię. Dlatego, jeśli chcemy mieć okrągłą lampę, to sprawdzi się ona dużo bardziej nad stołem o takim samym kształcie. Z kolei nad kwadratowym czy prostokątnym stołem lepiej będzie prezentować się model kanciasty. Aczkolwiek przy odpowiedniej aranżacji można postąpić zupełnie odwrotnie i uzyskać ciekawy efekt. Oświetlenie do jadalni zależy więc przede wszystkim od urządzenia całości pomieszczenia, a więc mebli czy dodatków znajdujących się wokół.

A żarówka?

Lampy – czy to wiszące, czy stojące są ciekawą aranżacją, aczkolwiek najważniejsze jest źródło światła oraz jego barwa. Zważywszy, że lampa, która wisi nad stołem jest zazwyczaj centralnym oświetleniem powinna przede wszystkim dawać takie światło, by wszystko było dobrze widoczne, ale jednocześnie nie powinno razić osób, które spożywają posiłek.

Do jadalni znacznie bardziej nada się żarówka mająca ciepłą barwę i dające niezbyt mocne, przyjemne oraz rozproszone światło. By tak było – najlepiej jest wybierać wiszące lampy, które wyposażone są w transparentne klosze bądź takie, które nakierowują światło w dół.

Bardzo dobre są także żarówki z opcją przyciemniania, dzięki czemu można dopasowywać intensywność światła do indywidualnych potrze, szczególnie, jeśli mamy wątpliwości, jakie będzie najlepsze.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (2 głosów, ocena: 3,50 na 5)
Loading...


Related Articles

1 Komentarz

Marzena 27 października 2021 - 10:00

Ostatnio kupiłam sobie żarówki z pilotem, które można ustawiać w różnych odcieniach jasności i barwy. Do czytania mogę zapalać światło zbliżone do dziennego, wieczorem światło bursztynowe i nie trzeba wstawać wieczorem żeby wyłączyć światło bo można wyłączyć pilotem

odpowiedz

Zostaw komentarz